8 Şubat 1921


Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 8 Şubat 1921’de Gaziantep’e Gazi unvanı verilişinin 101. yıl dönümünü büyük bir gururla kutlamanın onur ve heyacanını yaşıyoruz. Şahinbey, Şehitkamil ve Karayılan gibi abide yiğitlerin de aralarında olduğu 6317 kahramanın şehit düştüğü Gaziantep direnişi, şehirimizi milli mücadelenin sembol şehri kılmış Gazi unvanı ile şereflendirmiştir. Şehrini ve ülkesini kendi canından önde tutan kahraman şehitlerimizin özveriyle verdikleri eşsiz mücadele Gazi Meclisin şehrimize verdiği Gazi unvanı ile taçlanmış, milli mücadele tarihimizin sayfalarına büyük bir destan olarak yazılmıştır. Birlik ve beraberliğimizin, vatan ve bayrak sevgimizin, bağımsızlık aşkımızın simgesi olan şehit ve gazilerimizin torunları, bugün kendilerine miras kalan mücadele ruhu ile çalışmakta, üretmekte ve başarmaktadır.

Şehrimizin ve ülkemizin gelişmesinde ve büyümesinde girişimci karakteri ve üretkenliğiyle aktif rol oynayan Gaziantepliler atalarının cesaret, mücadele ve kahramanlığını sergilemektedir. Mücadele azmi, çalışkanlığı yüz yıl önce tescillenen Gaziantep’in, bugün göğsünde gururla taşıdığı Gazilik nişanı, Gaziantep’i bugünlere taşıyan en büyük değeridir.

101 yıllık bu gurur günümüzde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere milli mücadelede can vermiş aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum

Son Haberler
Arşiv
Etiket Ara