3 Aralık Dünya Engelliler Günü


Toplumsal farkındalığın oluşması ve artması adına oldukça önemli bir gün olan 3 Aralık, engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının, sorunlarının, onlar için yapılanların ve yapılacakların gözden geçirilmesine ve aynı zamanda empati kurularak daha iyi anlaşılabilmelerine bir vesiledir.


Herkesin bir engelli adayı olduğu gerçeğinden hareketle hiçbir engellinin kendini yalnız, çaresiz, bir başına hissetmesine yada toplum içerisinde ayrımcılığa uğramasına müsade edilemez.


Sosyal devlet ilkesiyle başta Engelliler Kanunu ve Anayasa değişikliği olmak üzere yapılan pek çok yasal düzenleme ile engellilerimizin hak ve imkanları güvence altına alınmış topluma katılımlarının en üst seviyeye çıkarılması sağlamıştır.


Engellilere yönelik hayata geçirilen yasal düzenlemeler sayesinde bugün engellilerimize, evde bakım hizmetinden eğitime, istihdamdan, ulaşıma kadar pek çok alanda pozitif ayrımcılık uygulanmakta, bu sayede onlar da toplumun her kesiminde siyasetten spora, üretimden sanata kadar söz sahibi olmakta ve başarıdan başarıya koşmaktadır.


Engelliler Kanunu ile engellilerimizin yaşadığı sorunlara kapsamlı ve sürdürülebilir çözümler sunulmuştur. Bu yasa ile birlikte, engellilerimize özel eğitim ve destek eğitimi verilmeye başlanmıştır. Özel eğitim desteği alan çocuklarımıza her ay kişi başı asgari ücrete yakın oranda destek sağlanmakta, engellilerin eğitim ve rehabilitasyon kurumlarına taşınması ücretsiz yapılmaktadır. Engel oranına göre değişen miktarlarda verilen engelli aylığı artırılarak, 18 yaşın altındaki engellilerin de yararlanması sağlanmış, bakıma muhtaç engelliler bakım hizmeti kapsamına alınmıştır. Umuma açık tüm alanların engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi zorunlu hale getirilmiştir. İhtiyaç sahibi, bakıma muhtaç engelliler için evde bakım aylığı uygulaması başlatılmış, engelli bireye bakan yakınına aylık imkanı sağlanmıştır. Bakıma muhtaç çocuğu olan annelere ve çalışan engellilere 5 yıl erken emekli olma imkanı getirilmiştir. Engellilere ait bir evin emlak vergisinden muaf olması sağlanmış, engelliler için üretilen ve ihtiyaçlarına uygun olan araç ve gereç için KDV ve MTV muafiyeti getirilmiştir. Engellilerin kamu kurumlarına, kamu görevlisi olarak alınması kolaylaştırılmış, özel sektörde çalışan engelli işçilerin sigorta primlerinin tamamının devlet tarafından karşılanmasını sağlanmıştır. Yeni girişimcilere KOSGEB aracılığıyla verilen destekler engelliler için %90 oranına çıkartılmıştır.

Uygulanan destekler ve teşvikler sayesinde bugün kamuda 50bin den ve özel sektörde 100bin den fazla engelli çalışmaktadır. Engellilerin özellikle iş hayatına katılımı, hem ekonomik büyümeye hem de sosyal problemlerin azalmasına katkı sağlayacaktır.


Spor, sanat, edebiyat ve iş dünyasında başarılar elde ederek herkese örnek teşkil edecek işler ortaya koyan engellilerimizle iftihar ediyoruz.


Bu duygu ve düşüncelerle Dünya Engelliler Günü’nün engelsiz bir dünyaya vesile olmasını diliyor, tüm engelli vatandaşlarımıza selam ve sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Son Haberler
Arşiv
Etiket Ara