8 Şubat 1921


Kurtuluş Savaşı'nda sergilediği olağan üstü kahramanlık sonucunda Türkiye Büyük Millet Meclisince şehrimize Gazi ünvanı verilişinin 97. yıldönümündeyiz.

Antep savunması milli mücadele tarihimizde ayrı bir yere ve öneme sahiptir. Anteplilerin birlik, dayanışma ve vatan aşkıyla Şahin Bey öncülüğünde 6317 şehit vererek gösterdiği bu kahramanlık, Milli Mücadelenin simge direnişlerinden birisi olmuştur. 8 Şubat 1921 tarihinde Antep'e verilen "Gazi" unvanı ile Anteplilerin bu örnek direnişi ölümsüzleşmiştir.

Sahip olduğu kararlılık ve mücadeleci ruh ile Kurtuluş Savaşının örnek şehri olan Gaziantep; ülke ekonomimize, tarihsel ve kültürel mirasımıza verdiği katkıyla önemini ve marka değerini arttırarak sürdürmektedir. İstiklal Madalyalı ve Gazi ünvanına sahip tek şehir olmanın gurur ve sorumluluğu ile Gaziantepliler daha çok çalışarak, daha çok üreterek mücadelesine devam etmektedir.

Antep'e "Gazi" unvanının verilişinin yıl dönümünü kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve tüm gazilerimizi saygıyla anıyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Son Haberler
Arşiv
Etiket Ara