Akıllı Marka Şehir

2006 yılının Ocak ayında Anadolu’da ilk inovasyon diyen şehir olalı neredeyse 12 yıl olacak .Biz Gaziantep olarak inovasyon derken Türkiye inovasyonun kelime anlamını tartışa duruyordu.


2006’nın hemen başında Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgesine sahip Gaziantep’in Sanayi Odası başkanı olarak şehre çizdiğimiz vizyon ve geleceği bir bir hayata geçiriyorduk.

Marka Şehir Gaziantep diyeli daha 3 yıl olmuştu.

Bir yandan neremiz marka diyenlere karşı vizyonumuzu korumaya ve anlatmaya çalışırken diğer yandan dünyanın kapıldığı yeni bir akıma kendimizi kaptırıyorduk. Bu akım inovasyondu.


Bir yandan “Marka Güçtür”, “Ülkeler ve Şehirler Markalarıyla Zengindir” diyerek markalaşmanın önemini anlatan bir vizyon ortaya koyuyor diğer yandan “Yenilenin, Yenilmeyin” diyerek inovasyonu hayata geçirmeye çalışıyorduk.


2008 yılındaki “Ar-Ge de Gaziantep Atılımı” projesi ise marka ve inovasyon vizyonumuzu taçlandıracak ve Ar-Ge yeteneğimizi artıracak önemli bir süreçti.


Ve nihayet 2010..

Akıllı Sanayi projesine geçiş. Bu vizyonla belki de çok yakın tarihte dünyada oluşacak bu korkunç değişim sürecini hissetmiştik.


Yapay zekanın, robotların, elektrikli araba ve uçakların konuşulduğu dijital teknolojinin insan hayatına bu denli hızlı girdiği bir dönemi açıkçası birçoğumuz bu kadar hızlı beklemiyorduk aslında. Ama öngörmek ve hazırlanmak mümkündü..


Bu yeni bir süreç..

Büyük bir zihniyet değişimi..

Klasik düşünce ve üretim modellerimizin bir bir yok olacağı ithal hammadde ve makinalarla katma değersiz ve teknolojisiz üretim yapmanın artık bizi bir yere taşıyamayacağı bir süreç..


Daha 2010’da “Akıllı Sanayi” kavramını ortaya atarken akıllı işler yapmayı marka ve inovasyonun Ar-Ge ile buluşmasından daha akıllı üretimi planlamıştık..


Şimdi 2018’e girerken yeni bir şey söylemek, akıllı bir şehrin aklıyla bin yaşayacak insanları olmak istiyorsak bu süreci iyi yönetmeliyiz..


Sanayide markalaşma ve inovasyonu devam ettirmek,

Üretimde Ar-Ge ile katma değerli ürünlere hızla yönelmek,

Şehrin marka değeri ile global değerlerden yerel güç çıkarmak ve bunu tanıtımda kullanmak,

Yerel ürünlerin ve kültürel mirasın değerini bilmek..

Kurumsal kapasiteyi doğru kullanmak,

Kurumsal ve kişisel işbirliklerini artırmak ve özgüveni ve vizyonu yüksek bir şehir olmak..


Vizyon güçtür..

Proje üretmek geleceği görebilmektir..

Eğer vizyon sahibiyseniz ve projeleriniz varsa geleceğe güçlü yürürsünüz..


2018’e girerken Gaziantep kendini yeniden keşfediyor.

2008’de baklava ile başlattığı coğrafi tescil sürecini AB tesciline taşırken aslında Türkiye’yi de taşıdığının farkında bile olmadan bugün Türkiye’nin en fazla coğrafi işarete sahip ili durumuna geliyor.


Gaziantep kendi yerel değerlerinden global vizyon ve tanıtım şansını yakalayıp yeni kimlik yaratıyor..

Baklava, Antep fıstığı, Antepişi, Kutnu, Fıstık Ezmesi, Lahmacun ve Tırnaklı Ekmek derken Türkiye ve Dünya Gaziantep’i yeniden keşfediyor..


Sanayimiz katma değerli ürünlere geçmeyi konuşa dursun; “binlerce yıllık şehir kendi öz değerlerini, yöreselden ulusala ve dünyaya katma değer haline getiriyor”


Ve 2003’de başlayan Marka Şehir Gaziantep projesi bayrak yarışı ile emin ellerde yükselerek yoluna devam ediyor..

Son Haberler
Arşiv
Etiket Ara