"Türkiye'de Büyüme Sürüyor"

Nejat Koçer, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) nisan ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini değerlendirdi.

İşsizlik oranının nisan ayında beklentilerin altında yüzde 10.5 seviyesinde gerçekleştiğine dikkat çeken Milletvekili Koçer, mart döneminde yüzde 11,7 olan işsizlik oranının 1.2 puan azalarak işsizlikte yaşanan düşüş trendinin devam ettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı istihdam seferberliğinin işsizlik rakamları üzerine olan olumlu etkisine işaret eden Koçer, "Ekonomiye yönelik alınan tedbirler ve atılan adımlar ile Cumhurbaşkanımızın şubat ayında başlatmış olduğu milli istihdam seferberliği sayesinde işsizlik düşüş trendine girmiştir ve önümüzdeki dönemlerde de azalışını sürdürecektir. Milli istihdam seferberliğinin bundan sonraki dönemlerde yapacağı katkı işsizlikte yaşanan iyileşmeyi hızlandıracaktır" diye konuştu.

Türkiye için durumun her geçen gün iyiye gittiğini dile getiren Koçer, değerlendirmesinde şu görüşlere yer verdi:

"Ekonomide 2017 yılında gelen veriler Türkiye için durumun beklenenden de iyiye gittiğini göstermektedir. Özellikle yılın ilk çeyreğinde yakalanan yüksek büyüme oranının yıl boyunca devam edeceğine inanıyorum. İstihdam seferberliğinin etkisiyle işsizlikte art arda üç aydır düşüş yaşanıyor. Ocak ayında yüzde 13'e yükselen işsizlik oranının bugün yüzde 10,5 seviyesine düşmüş olması fevkalade büyük bir değişimdir. Büyümenin istihdama olumlu yansıdığını ve işsizlik oranının önümüzdeki aylarda daha da aşağılara indiğini hep birlikte göreceğiz. TOBB tarafından finansta inovasyon sayılan ve KOBİ'lere verilen nefes kredisi, Kredi Garanti Fonu tarafından yeni nesil kredi kefalet sistemleri sayesinde büyüme ve istihdam hızla artmaya devam edecektir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ile TOBB arasında başlatılan istihdam kampanyasının bu sonuca önemli katkıları olduğunu düşünüyorum. İŞKUR ve KOSGEB desteklerinin istihdama ve üretime olan etkisini önümüzdeki aylarda daha fazla göreceğimizi umut ediyorum."

Son Haberler
Arşiv
Etiket Ara