"Maşallah" denecek büyüme: Take off başladı...


TÜİK'in büyüme verilerine göre 2017 birinci çeyreğinde Türkiye beklenenin çok üzerinde, yüzde 5 büyüdü.


Memnuniyet verici bu büyüme rakamı, hem 2. çeyrek için hem de yıl bazında büyüme rakamlarının daha iyi olacağının göstergesidir. 2.çeyrek büyüme için beklentilerimizi yükselten bu rakam Türkiye'nin yeni bir ekonomik başarı hikayesidir.


Yaşanan tüm ekonomik olumsuzluklar ve sıkıntılara rağmen "maşallah" diyebileceğimiz bir büyüme rakamı geldi.


Türkiye'nin 2017 büyüme rakamlarını aşağı yönlü revize eden kredi kuruluşlarının revizyonlarını bu kez pozitif olarak gerçekleştireceklerini görüyoruz.


Her zaman olduğu gibi geçen hafta açıklanan ve yıllık bazda yüzde 6.7 artış elde edilen sanayi üretimi verilerinin ardından da büyüme hedeflerinin yakalanacağını, Türkiye'nin güçlü bir büyüme performansı sergileyeceğini ifade etmiştik.


İlk çeyrekte elde edilen yüzde 5'lik büyüme, yıl sonu büyümesinin de yüzde 5'in altına düşmeyeceğine işaret ediyor. Vergisel düzenlemeler, kredi destekleri, istihdam seferberliği gibi alınan ekonomik tedbirlerin büyüme üzerindeki olumlu etkisini görmüş olduk. 2. çeyrekte ve sonraki dönemlerde bu etki çok daha kuvvetli olacaktır. Türkiye ekonomisinin dinamik yapısı güçlenerek devam ediyor.


Türkiye; sanayisi güçlü, üreten, kaynak çeşitliliğini arttırma gayretinde olan ve ihracat kabiliyeti yüksek bir ülke.


Kısa sürede oluşacak iç talepteki ve yatırımlardaki artışla büyümede yeniden sürekliliğin yakalanacağına ve yıl sonunda ortalama yüzde 4.5-5 civarında bir büyümemin gerçekleşeceğine inanıyorum.


İçeride ve dışarıda güven veren Türkiye ekonomisinin yeniden kesintisiz büyüme dönemine girdiğini söyleyebiliriz.

Son Haberler
Arşiv
Etiket Ara