Koçer'den Havalimanı Müjdesi


Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep için büyük önem taşıyan mevcut havalimanı ve proje aşamasındaki yeni havalimanı konusunda birçok müjdeyi birden verdi. Temmuz ayından itibaren mevcut havalimanının ana pistinin uçuşlara açılacağını belirten Koçer, yeni havalimanı konusunu da yakından takip ettiğini söyledi.


ANA PİSTTE SONA GELİNDİ

Yapımı 3 yıldan beri devam eden Gaziantep Havalimanı Ana Pisti’ndeki çalışmalarda sona gelindiğini açıklayan Milletvekili Koçer, “Gaziantepli hemşerilerimizden bize gelen sorunlar ve talepler arasında en yoğun konu Gaziantep Havalimanı. Biz uzun zamandan beri bu konunun takipçiyiz. Bu konuda şu anda güncel birtakım gelişmeler var. 3 seneden beri havalimanının ana pisti üzerinde yapımı devam eden çalışmalarda büyük aşama kaydedildi. Zemin testleri yapıldı ve şimdi sadece çizgisi kaldı. Bayram ertesinde havalimanımızın ana pisti açılıyor. Ana pistle beraber Anadolu’daki birçok havalimanından farklı olarak 2 ayrı pistimiz olacak. İkisinde de ILS cihazı olan pistlerimiz mevcut olacak. Şu anda Gaziantep Havalimanı’nda günlük ortalama 28 sefer yapılıyor. Bu da her geçen gün artış gösteriyor” ifadelerinde bulundu.


SUN EXPRES

Sun Expres’in Gaziantep’ten yurtdışına yaptığı uçuşların da 2 Temmuz’dan itibaren yeniden başlayacağını müjdeleyen Koçer, “Geçtiğimiz günlerde Ramazan’dan dolayı ertelenen Sun Expres uçuşları 2 Temmuz’dan itibaren yeniden başlıyor. Ayrıca Kıbrıs uçuşları devam ediyor. Gaziantep Havalimanı’nda şu anda yoğunluk var ve yaz döneminde günlük 35 uçağa çıkacağımız tahmin ediliyor” şeklinde konuştu.


YOLCU KAPASİTESİNDE ÖNEMLİ ARTIŞ

Gaziantep Havalimanı’nda yolcu sayısında önemli bir artış yaşandığını aktaran Koçer, “2015 yılı sonu itibariyle Gaziantep Havalimanı 2 milyon 700 yolcu kapasitesine ulaştı. Mayıs ayı rakamları itibariyle de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5 artış göstermişiz. Mayıs ayı birçok anlamda bölgesel sıkıntıların yaşandığı bir dönem gibi görülse de Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yolcu sayısının artması son derece önemli” dedi.


YENİ HAVALİMANI

Yeni Havalimanı konusunda da müjde niteliği taşıyan açıklamalara yer veren Koçer, şöyle konuştu: “Yeni Havalimanı projesinin çalışması devam ediyor. Taslak çalışmasını gördüm. Ağustos, Eylül ayından itibaren proje kendini tam olarak ortaya koyacaktır. Proje kapsamında Gaziantep’in yeni havalimanında 6 körük planlanıyor. Ulaştırma Bakanımızla yaptığımız görüşme neticesinde 6 körüğün Gaziantep’in gelişmesine yetmeyeceğini söylememize karşın, o da bu projenin büyütülebilir bir şekilde yapılması ve ihtiyaç halinde ileriki dönemde körüklerin artırılacağı şekilde planlamalar yapılacağını söyledi. 6 körük ortalama planlar içinde yıllık 5 milyon yolcuya hitap ediyor.”


İKİ YILDA TAMAMLANACAK

Yeni havalimanının ihale sonrasında yaklaşık 2 yılda tamamlanacağını kaydeden Koçer, “Gaziantep Havalimanı çok önemli bir konu. İhracatta Türkiye’nin beşinci sırasına yükselmiş, dünyanın 200 ülkesine ürün satan bir ilimiz var. Daha modern bir havalimanına mutlaka ihtiyacımız var. Şu anda bunun takipçisiyiz. En kısa zamanda yeni havalimanının projesi tamamlanacak ve ihalesi gerçekleşecek. İhaleden sonra da ortalama 2 yıl içinde Gaziantep yeni havalimanına kavuşacak. Mevcut havalimanının doğu kısmında bulunan yere yapılacak yeni havalimanı konusunda eski terminalde bir yenileme değil anlaşılmamalı. Yepyeni bir havalimanı yapılacak. Eski binalar ise farklı ihtiyaçlar için kullanılacak” diye konuştu.


BÜYÜK UÇAKLAR GAZİANTEP’E İNEBİLECEK

Havalimanı’ndaki önemli gelişmeleri özetleyen Koçer, sözlerini şöyle tamamladı: “Ana pistimiz açılıyor. Eğim kot farkından dolayı pistin eskimesinden dolayı pistin tamamı yenilendi. Ana pistin bitmesi ile daha büyük gövdeli uçaklar havalimanımıza inebilecek. 2 Temmuz’dan itibaren Almanya Gaziantep Sun Expres uçuşları yeniden planlandı.”

Son Haberler
Arşiv
Etiket Ara