Koçer "Türkiye'nin Yunanistan'ın borcunu ödeyebilecek güçte olması sevindirici"

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Yunanistan'ın Türkiye'nin borçlarını ödeyebilecek güçte olmasının övünülecek bir durum olduğunu, ancak Türkiye'nin bu tür bir adım atmasının gerçekçi olmayacağını söyledi.


HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün 'Yunanistan'ın borçlarını Türkiye ödesin' teklifini DÜNYA'ya değerlendiren Koçer, “IMF'in, Almanya'nın ya da Avrupa kreditörlerinin para vermediği ve reform paketlerini geri çevirdiği bir ortamda, Türkiye'nin böyle bir şeye girişmesi gerçekçi değil. Ama son 10 yılda Türkiye borç verebilecek bir duruma gelmişse, insanlar bunu böyle algılıyorsa, bu da sevinilecek bir durum” dedi. Yunanistan'ın üretimi bir tarafa koyan, kısmen tarım ve büyük oranda turizmin öne çıkarıldığı, daha da önemlisi nüfusu artmayan yaşlı bir ülke olduğunu ifade eden Koçer, “Bugün aslında Yunanistan üretememenin, erken emekliliklerin, popülist yaklaşımların kurbanı oldu. Yüksek kamu maaşları, çalışmayan, üretmeyen bir nüfus. 383 milyar euroluk bir borcun altında. 5 Temmuz'da referandumdan ne çıkarsa çıksın 'evet' de çıksa, 'hayır'da çıksa Yunanistan'ı çok kötü günler bekliyor. Evet sen bizim adımıza bu reformlara imza atabilirsin sonucu çıkarsa, Yunanistan önümüzdeki 15-20 yılın altına imza atıyor. Yunanistan'ın bugünden yarına kurtarılması kolay gözükmüyor” dedi.


Türkiye Yunanistan'ı çok iyi incelemeli


Bu noktada Türkiye'nin, Yunanistan'ı çok iyi inceleyip, gerek siyaseten, gerekse ekonomik olarak ders alması gerektiğini kaydeden Koçer, şunları söyledi: “Bir kere genç nüfusun, üretmenin, siyasi istikrarın önemini bir kere daha görüyoruz. Önemli olan popülizmle iktidara gelmek değil, önemli olan seçimlerden sonra ülkeye verdiğiniz sözü yerine getirebilmeniz. İstiskrarın devamı için neler yapabildiğiniz. Türkiye'de seçmenin Yunanistan'ı çok iyi takip etmesi gerekiyor.”


Son Haberler
Arşiv
Etiket Ara