Gaziantep Milletvekili AK Parti ekonomistlerinden Koçer, olası bir erken seçimde ekonomik riskleri,

Bir erken seçimin Türkiye için risk oluşturmayacağını söyleyen Koçer, Yunanistan'ın da Türkiye'yi negatif etkileyeceğini düşünmüyor.

Türkiye'de hükümet kurma çalışmalarıyla birlikte, erken seçim tartışmaları da sürüyor. Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Standard and Poor's erken seçimin Türkiye için büyür risk oluşturduğunu savundu. TÜSİAD, MÜSİAD, TOBB başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları da erken seçimle ilgili kaygılarını dile getiriyor.

Erken seçime yönelik bu endişeleri değerlendiren AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, seçim öncesi istikrarın tanımını yaparken, olası koalisyonlarda ülkenin içine gireceği durumu öngörüp dile getirdiklerini anlattı. Ekonomik açıdan koalisyonların tedirginlik yarattığını kaydeden Koçer, şöyle konuştu:

"Çıkacak sonucun Türkiye'yi nereye götüreceği, ilgiyle izleniyor. Tabi bu arada endişelerini dile getirenler var. TÜSİAD, TOBB, MÜSİAD ve diğer STK'lar var. Tabu uluslar arası derecelendirme kuruluşları, bu çalışmaları yakından izliyor. Tek başına bir irade olmadığında, yani koalisyon hesapları yapıldığında kaygılar artar, bu doğal bir şey. Biz AK Parti olarak bu noktada son derece sorumlu hareket ediyoruz. Olası koalisyonlarda bile Türkiye'nin hiçbir şekilde sıkıntıya girmesine izin verilmeyecek."

Screenshot 2015-07-04 12.24.34.png

'KAYGILARINI BEN DE KAYGIYLA İZLİYORUM'

Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının kaygılarını kendisinin de kaygıyla izlediğini vurgulayan AK Partili Koçer, "Çünkü onların kaygıları, hep başka menfaatler üzerine kurulu. Türkiye'de aslında seçim sonrası her şey yolunda gidiyor. AK Parti seçmene çok doğru yaklaştı. 'Milli irade ve sandık' dedi bugüne kadar. Önemli olan doğru bir koalisyon zemininin hazırlanması" diye konuştu.

'AK PARTİ'DEN GÜVEN VEREN AÇIKLAMALAR GELDİ'

Koçer, seçim sonrası ekonomiye güven veren şeyin yine AK Parti'nin açıklamaları olduğunu, hiçbir muhalefet partisinin bu yönde açıklamalarının olmadığını savundu. Koalisyon modelleri konusunda daha ilk geceden itibaren muhalefet tarafından kapıların kapatıldığını anlatan Koçer, bunun aslında Türkiye'nin hak ettiği bir şey olmadığını söyledi. Koçer, "Madem böyle bir sonuç çıktı, herkes Türkiye'nin menfaatleri noktasında daha dikkatli hareket etmeliydi diye düşünüyorum" dedi.

'BUGÜN SEÇİME GİDİLSE SONUÇLAR FARKLI OLUR

Seçmenin koalisyonların denenmesi mesajını verdiğini kaydeden Koçer, bunun denenmemesinin seçmenin mesajının doğru okunmaması anlamına geldiğini söyledi. Koçer, "Ama, bugün erken seçime gidilse Türkiye'deki siyasi sonuçların bu olmayacağı, çok daha farklı olacağını da iyi biliyoruz. Saha çalışmalarımız ya da anketlerden çıkan sonuç da bu" diye konuştu.

'ERKEN SEÇİM RİSKLİ DEĞİL'

AK Partili Nejat Koçer, bir erken seçimi de Türkiye için risk olarak görmediğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer koalisyon denenmiş, yollar tıkanmışsa erken seçim daha iyi bir adımdır. Türkiye bunu da kaldırabilir. Sonuçta belirsizliği aşacak olan, bir başka karardır. Ama erken seçim, gelinecek en son noktadır."

'YUNANİSTAN'IN EURO'DAN ÇIKMASI TÜRKİYE'Yİ NEGATİF ETKİLEMEZ'

Dünya, Yunanistan krizini konuşuyor. Yunanistan'nın Euro'dan çıkması da tartışılıyor. Peki böyle bir durum söz konusu olursa, Türkiye nasıl etkilenir? AK Partili Koçer'e göre Türkiye, bu karardan çok fazla etkilenmez. Koçer, "Aslında Türkiye-AB ilişkileri, belki pozitif anlamda farklı bir noktaya gelir. Çünkü, Yunanistan'ın durumu, AB için bir başarısızlıktır. AB, Yunanistan'ın durumundan da sonuç itibariyle sorumlu. Ben bizi negatif etkileyeceğini düşünmüyorum. Çünkü Yunanistan ile olan dış ticaret rakamlarımız da çok yüksek düzeyde değil. Son zamanlarda daha da aşağılara inmiş durumda. Ama tabi orada oluşacak bir istikrarsızlığın Türkiye'ye fayda sağlamayacağını da öngörebiliriz" diye konuştu.

AB'nin yeniden tartışmaya açılması halinde Yunanistan'ın bu tartışmanın en ortasında olacağını kaydeden AK Partili Koçer, "Bir çok ülke, aslında girebilecek durumda değilken AB'ye alınmış ve onlar görmezlikten gelinmiş. Bazı şeyler de kapatılmıştı. Türkiye'den çok sonra başvurulan bir çok ülke, AB'ye alınmıştı. AB tek bir kriter uygulamıyor, bunun içerisinde farklı uygulamalar var. Bunun da sonuçlarını inceleyeceğiz, hep birlikte yaşayacağız. Eğer yanlış adımlar atıldıysa, bu yanlışlar sonucunu gösterecek" dedi.

'YUNANİSTAN'DAN DERS ÇIKARMALIYIZ'

Yunanistan ile ilgili gelişmeleri çok yakından takip ettiğini belirten AK Partili Koçer, "Çok üzüntü verici bir durum. Aslında Çipras seçimi kazandığında Türkiye'de çok daha farklı algılanmıştı. Mesele farklı söylemlerle seçim kazanmak değil, ülkeyi nereye götüreceğinizdir" dedi. Seçim vaatleri ile iktidara geldikten sonra yapabileceklerinizin farklı olduğunu kaydeden Koçer, "Gerçekten birkaç gündür yaşanan şeyleri gördüğüm zaman üzüntü duyuyorum. Hiçbir ülkenin bu duruma düşmesini istemem. Bunlardan Türkiye'nin ders çıkarması gerekir" diye konuştu.

'TÜRK AKIMI, BÖLGEDEKİ EN BÜYÜK PROJELERDEN BİRİ'

AK Partili Nejat Koçer, Rusya ve Yunanistan arasında uzun süredir devam eden müzakerelerin sonuçlanması ile birlikte anlaşma imzalanmasını da değerlendirdi. Koçer, "Türk Akımı'nın önemli bir bölümü Türkiye'den geçecek. Türkiye henüz imzalamadı ama projenin arkasında olduğunu net bir şekilde gösterdi. Bu da bizim bölgedeki en büyük projelerimizden biri. İnşallah bir irade eksikliği, bu projeleri engellemez. Bunlar bölge için çok önemli, stratejik projeler. Umarım Türkiye'deki hükümet kurma çalışmaları hızla gelişir ve enerjimizi bu projelere aktarırız" diye konuştu.

Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/columnists/20150619/1016099425.html#ixzz3euf7zYnx

Son Haberler
Arşiv
Etiket Ara